Primena metode analitičkih hijerarhijskih procesa pri izboru štampača za administrativnu ustanovu
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 15 | Nivo: Tehnički fakultet, Mihajlo Pupin

Под доношењем одлуке подразумева се избор неке од алтернатива којима се решава дати проблем. У проблему одлучивања постоје циљеви који се желе постићи одлуком, критеријуми којима се мери постизање тих циљева, тежине тих критеријума које одражавају њихову важност и алтернативна решења проблема. Подаци и информације о тим елементима проблема одлучивања одговарајућим поступцима се сажимају у по један број за сваку алтернативу, па се на темељу тих вредности одређује ранг листа алтернатива.
Под циљем се подразумева стање система које се жели постићи одлуком. Критеријуми су атрибути којима се описују алтернативе и њихова сврха је да директно или индиректно дају информације о томе у којој мери се поједином алтернативом остварује жељени циљ. У реалном проблему одлучивања сви критеријуми обично немају једнаку важност, а релативне важности критеријума се заснивају на аспирацијама и искуству доносиоца одлука.
МЕТОДА АНАЛИТИЧКИХ ХИЈЕРАРХИЈСКИХ ПРОЦЕСА
У овом раду презентована је метода аналитичких хијерархисјких процеса (АХП) и њена примена код процеса одлучивања, односно код избора модела монохроматског ласерског штампача за потребе административне установе на основу утврђених критеријума одлучивања, као и додељивањем тежинских коефицијената појединих критеријума, који утичу на процес доношења коначне одлуке.
Методу аналитичких хијерархијских процеса (АХП) развио је Tomas Saaty почетком седамдесетих година и она представља алат у анализи одлучивања. Метода је развијена с циљем пружања помоћи доносиоцима одлуке у решавању комплексних проблема одлучивања. Подручје примене ове методе је вишекритеријумско одлучивање, где се на основу дефинисаног скупа критеријума и вредности атрибута, врши избор најповољније алтернативе, одосно приказује се потпуни поредак важности алтернатива у моделу.
Методу АХП чине четири фазе:
- Структуирање проблема:
У овој фази врши се декомпоновање проблема одлучивања у серију хијерархија, где сваки ниво представља мањи број управљаних атрибута.
- Прикупљање података:
Након прикупљањa и мерења података, доносилац одлуке додељује релативне оцене (скала оцена састоји се од девет тачака) у паровима атрибута, једног хијерархијског нивоа. По завршетку овог процеса, добија се одговарајућа матрица упоређивања по паровима који одговарају сваком нивоу хијерархије.

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!